DNNT

Městská knihovna Hradec nad Moravicí, díky zapojení do projektu Centrálního portálu knihoven, umožňuje všem svým uživatelům přístup k databázi děl nedostupných na trhu (DNNT), kterou zpřístupňuje Národní knihovna ČR prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK).

Vstup do NDK

Postup přihlášení k databázi NDT-DNNT

Vstup do Národní digitální knihovny (NDK) je možný prostřednictvím odkazu uvedeného níže. Po zobrazení www stránek katalogu NDK je pro využívání databáze NDK-DDNT je vyžadováno přihlášení pod vašim uživatelským účtem, kterým přistupujete k elektronickým službám Městské knihovny v Přerově prostřednictvín on-line katalogu. Podrobný postup přihlášení do NDK-DNNT je k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

Návod přístup do NDK.CZ

Co jsou to díla nedostupná na trhu?

Jedná se o dokumenty, které jsou stále chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu nebo alespoň v elektronické verzi (e-kniha). Velká část z těchto dokumentů již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument.

Díky databázi NDK-DNNT mají všichni registrovaní uživatelé přerovské knihovny unikátní možnost přístupu k těmto dílům a mohou je využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu on-line přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

• plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisy, noviny apod.) vydaných na území České republiky do roku 2000. S určitým časovým odstupem jsou do databáze NDK-DNNT zařazovány i vybrané dokumenty vydané po roce 2000 (u periodik do roku 2010)

• plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V databízi NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”

• databáze NDK-DNNT v současnosti (leden 2021) nabízí v režimu DNNT téměř 180 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

Podmínky pro využívání on-line přístupu do databáze NDK-DNNT

K databázi NDK-DNNT má přístup každý uživatel veřejné knihovny, která uzavřela smlouvu s Národní knihovnou ČR o zpřístupnění služby. Městská knihovna v Hradci tuto smlouvu uzavřela na začátku roku 2021 a všichni naši uživatelé s platnou registrací mají k této databázi zabezpečen přístup z jejich osobních počítačů a dalších komunikačních zařízení umoňující přístup na internet.

Pro přístup ke službám databáze NDK-DNNT slouží stejné přístupové údaje, které registrovaní uživatelé používají k přístupu do svého uživatelského (čtenářského) konta na stránkách on-line katalogu Městské knihovny v Hradci nad Moravicí.

Podrobné podmínky využívání služeb databáze NDK-DNNT jsou uvedeny na stránkách Národní knihovny ČR.

Přehled dostupných typů dokumentů v databázi NDK-DNNT

Díla NDK-DNNT Díla NDK - veřejná Díla NDK - neveřejná
díla nedostupná na trhu volně dostupná díla nedostupná díla
oranžový zámek uprostřed obálky bez zámku šedý zámek uprostřed obálky